Az, hogy kinek mit jelent a böjt – attól függően, hogy vallási, betegségből adódó kényszer, vagy csak tavaszi méregtelenítés okán szeretne böjtölni valaki – igen széles skálán mozoghat. Ennek tekintetében a böjtölés különböző lehet abban, hogy mennyi ideig tartson, illetve hogy mit hagyjunk el az étkezésből.
A víz és léböjtök szükségessége orvosi szempontból vitatott, abban azonban minden szakember egyetért, hogy ezek megkezdése előtt javasolt az orvosi kivizsgálás és hozzáértő szakember segítsége. A további fokozatokra is sokféle változatot lehet találni az interneten. Véleményem szerint a böjtnek akkor van létjogosultsága, ha vele jár a lelki elvonulás, a befelé fordulás, a rendszeres dinamikus mozgás. Olyan nyersanyagok, ételek fogyasztása, amit a későbbiekben is be tudunk illeszteni a mindennapi étkezéseinkbe. Összességében a böjtnek akkor van értelme, ha a böjti időszak után egy egészségesebb, testileg, szellemileg, lelkileg tudatosabb életet tudunk kialakítani.
Mik azok a pontok, amikkel mindenképpen csak tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében:
Hagyjunk el minden olyan élelmiszert, amiben hozzáadott só, cukor, fehérliszt, adalékanyag van, füstöléssel, pácolással van tartósítva, vagy bő zsírban készül!
Gabona, kenyér, pékáruk, gabona készítmények:
Ezeknek a termékeknek magas lehet a só, cukor, zsírtartalmuk. Közülük a magas rosttartalmúak javasoltak natúr, feldolgozatlan formában pl.: zabpehely, barna rizs, köles, hajdina, kásának, nyáklevesnek, stb. Lisztre, tésztára a böjt alatt nem lesz szükség.
Zöldség/gyümölcs:
Ezek a táplálékforrások nyers formában, feldolgozatlanul a legjobbak. Fogyasszuk őket önmagukban vagy salátának elkészítve, tehetjük őket levesbe, de a gőzben párolt elkészítési mód is megfelelő. Mivel ilyenkor érzékenyebben reagálhat a szervezetünk, ezeken a napokon még fontosabb, hogy jó minőségű hazai, kezeletlen terméket fogyasszunk. Kevéssé javasolt a burgonya, banán, szőlő, aszalt gyümölcsök.
Húsok, húskészítmények:
A felvágottakat, feldolgozott termékek, pl. virsli, krinolin, hurka, kolbász, halkonzervek, húskonzervek, és társaik mindenképp kerülendők ebben az időszakban (pl.: a magas só, telített zsírsav tartalmuk vagy a tartósítási eljárásuk miatt). Ezeken a napokon a színhús sem feltétlenül javasolt, ha nem bírjuk ki nélküle, akkor válasszuk a házi tartásúakat, és fogyasszunk belőlük kevesebbet, mint korábban.
Tej/tejtermék:
A böjt alatt hagyjunk el minden cukrozott, koffeint, színezéket, tartósítót stb. tartalmazó tejterméket pl.: gyümölcsjoghurtok, tejes italok, sok sajt. A sajtoknak egyébként igen magas a sótartalma, ezért még a jó minőségűek sem igazán javasoltak ekkor. Ha tejterméket szeretnénk fogyasztani, akkor javasolt pl. a natúr cottage cheese, az orda, a tejsavó.
Tojás:
Ha szeretnék állati fehérjét enni, akkor a tojás a böjt alatt is fogyasztható.
Olajos magvak:
Ha korábban nagyobb mennyiségű energiát (ételt) fogyasztottunk, vagy rendszeresen edzünk, akkor kiegészítésnek a natúr változatok javasoltak, de ügyeljünk a mennyiségre.
Kekszek, chipszek, ropogtatni valók:
A bolti massolnivalóknak magas lehet a só-, és cukortartalma, valamint fehér lisztből készülhetnek. Ebben az időszakban azonban a háziakra sincsen szükség (ezeknek is magas lehet a zsírtartalma, túl lehet ízesítve).
Édességek (cukorka, süti, nápolyi, csokoládé stb):
A böjt alatt legyen a gyümölcs vagy egy jó minőségű sárgarépa az édesség.
Zsiradékok:
A jó minőségű hidegen sajtolt olajok kis mennyiségben segíthetik törekvéseinket.
Fűszerek:
A sóval tartósított vagy sót tartalmazó ételízesítők, leveskockák, maga a só kifejezetten kerülendők. Helyettük használjunk zöld vagy szárított fűszereket, amikből ilyenkor érdemes minél több félét kipróbálni. Így rájöhetünk, hogy nem csak a sós/cukros ételek a finomak, hanem ugyanolyan ízletes lehet egy mentával, gyömbérrel, fahéjjal, chilivel stb ízesített étel is. Mindemellett pedig az anyagcserénknek is jót tesznek a pikáns fűszerek (de pl. a petrezselyem kifejezetten vízhajtó hatású).
Félkész/kész termékek:
Kerülendők.
Mi javasolt:
- Felvágottas kenyér helyett reggelire-vacsorára valamilyen vizes gabona kása vagy zöldség turmix.
- Kisétkezésekre nyers zöldség, illetve gyümölcs, vagy zöldségturmix.
- Ebédre vizes gabona kása, vagy zöldséges zab vagy barna rizsnyák leves, zöldséges gabonaétel.