Van olyan, hogy szuper élelmiszer? A hivatalos állásfoglalás szerint nincs. Azonban vannak olyan alapanyagok, amelyek kedvező élettani hatásai révén kiemelkednek a többi közül. Főként azért, mert bizonyítottan nincsenek bennük károsító anyagok (pl.: só, cukor, transz-zsírsav), ráadásul olyan tápanyagokhoz juthatunk rendszeres fogyasztásukkal, amikről tudjuk, hogy hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez.
Hagyományos táplálkozás mellett az embereknek kevés a rost, omega 3, kalcium bevitele, ezért javasolt a chia mag rendszeres fogyasztása, ami ezekben a tápanyagokban gazdag.
A chia mag, vagy azték zsálya (latinul Salvia hispanica L., azaz spanyol zsálya) az irodalom szerint a kukorica és a hüvelyesek mellett az aztékok és maják egyik fő élelmiszere volt. Dél-Amerikában őshonos, Mexikóban és Guatemalában nő. Egy indián csoport, akik kitartó futásukról voltak híresek szintén előszeretettel fogyasztotta ezt a növényt, így a „futók ételének” is hívták.
Miért együk?
- Oldható és oldhatatlan rostokban gazdag. Ez teszi lehetővé, hogy önmagában vagy ételkészítéshez felhasználva lassítsa a szénhidrátok felszívódását. Ennek köszönhetően rendszeres fogyasztása javasolt inzulinrezisztenseknek, diabéteszeseknek, túlsúllyal- elhízással vagy székrekedéssel küzdő, fogyni vágyó embereknek.
- Kifejezetten kedvező az omega 6-3 aránya, ami a mai átlag gyermek és felnőtt lakosság körében általában eltolódik az omega 6 zsírsavak felé (a nemzetközi javaslatokban szereplő 6:1-4:1 arányhoz képest).
- Így kifejezetten javasolt, várandós kismamák, szoptató anyukák számára (a megfelelő omega-3 zsírsav bevitel szükséges a babák egészséges szellemi és látórendszeri fejlődéséhez), szív- és érrendszeri betegséggel, magas vérnyomással élőknek (hozzájárul az erek egészségének megőrzéséhez), és a rendszeresen sportolóknak.
- Tartalmaz kalciumot és vasat, ezért tejfehérje allergia és a vegetáriánusság különböző válfajaiban kedvező hatású lehet ezen ásványi anyagok pótlására.
Hogyan használjuk?
Főként a magját használják, de a zsályához hasonlóan levele is ehető. Magjából (chia mag) hidegen sajtolással készül a chia olaj, a visszamaradt szárazanyag őrlésével pedig lisztje is felhasználható (chia mag liszt).
Íze jellegtelen. A chia mag nem tartalmaz glutént, ezért ha garantáltan gluténmentes gyárban csomagolják, és ügyelünk rá kibontás után is, akkor gluténmentes diétába illeszthető.
- Tehetjük kásába, joghurtba, kefirbe, szószokhoz, salátákra, kenyérbe, péksüteményekbe, süteményekbe, de készíthetünk belőle pudingot is.
- Kiválóan alkalmazható bizonyos ételallergiák-intolleranciák esetén állagjavításra (pl. tojás, glutén helyett), sűrítésre.
- Ez a hatása a teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyereknél, süteményeknél is kifejezetten előnyös. Beáztatva egy zselés állagot kapunk, aminek nagy a vízmegkötő képessége, így figyelni kell rá, hogy amennyiben használjuk, az eredeti receptekhez képest több vizet tegyünk az ételhez.
- Rendszeres fogyasztása mellett fokozottan figyeljünk a folyadékpótlásra. Nagy vízmegkötő képessége miatt igyunk többet.