A víz a mindennapi létünk alapja, azonban mégis könnyű megfeledkezni róla, hogy mekkora kincs számunkra a tiszta víz. Beszélhetnénk a föld vízkészleteiről, a vízpocsékolásról, vízspórolási technikákról, azonban ennél egy a személyes tapasztalat szerint sokakat érintő probléma kapcsán írok a vízfogyasztásról.
Jó, ha tudod:
- Az újszülöttek kb. 75-80%-a, a felnőttek kb. 60-70%-a víz (a kor előre haladtával csökken). Például egy 70 kg súlyú felnőtt szervezet kb. 54 l vizet tartalmaz. Az agy 78%-a, a vér 86%-a, a szív 77%-a, a máj 84%-a, az izmok 70%-a víz.
- Vizet veszítünk: a párologtatással, beszéddel, széklettel és a vizelettel.
- Vizet veszünk fel: ivással, evéssel (levessel, joghurttal, kefirrel, gyümölcsökkel, zöldségekkel).
- Akinek több az izomtömege, annak általában magasabb a víztartalma, így érzékenyebb lehet a vízvesztésre. 2%-os testsúlycsökkenéssel (70 kg-os embernél 1,4 kg) a koncentráció romlik, amire az izzadékony sportolóknak, túrázóknak, nehéz fizikai munkát végzőknek oda kell figyelniük.
- Sokaknak a fejfájás hátterében a kevés folyadékfogyasztás van.
- Ha éhesnek érezzük magunkat, lehet, hogy csak keveset ittunk aznap.
- A gyermekek és az idősebbek hajlamosabbak nem inni, és nem biztos, hogy ezt jelezni tudják, így nekünk kell gondoskodni számukra a napi folyadékpótlásról.
- 1 l gyümölcslé, még ha 100%os is mintegy 400 kcal energiát tartalmaz, így hozzájárulhat a túlsúly/elhízás kialakulásához.
- A vese- és szívbetegség esetén a folyadékfogyasztás korlátozására lehet szükség.
Egészséges embereknél a napi folyadékigény (kor/testtömeg):
1-6 hónapos korig 190 ml
6-12 hónapos korig 800-1000 ml
1-2 éves korig 1100-1200 ml
2-3 éves korig 1300 ml
4-8 éves korig 1600ml
9-13 éves korú fiúknál 2100ml
9-13 éves lányoknál 1900ml
14 év felett 2-2,5 l
A napi javasolt folyadék mennység azonban függ a kortól, a munkavégzés fajtájától (légkondicionált iroda vagy fizikai munka), sportolási szokásoktól, évszaktól, esetleges betegségeinktől. Így ezeket mindig külön figyelembe kell venni.
Ha sötét színű a vizeletünk, akkor keveset ittunk, mihamarabb pótoljuk.
Edzés előtt, alatt és után is igyunk meg minimum egy-egy pohár vizet, ha intenzív az edzés, akkor sportitalt.
Ha kevés az időnk, akkor egy zöldség/gyümölcs turmixszal nem csak a folyadékot, de energiát is pótolhatjuk. Ha teszünk bele egy két teáskanál minőségi, hidegen sajtolt olajt, akkor lassítjuk a felszívódását, és a napi omega 3 zsírsav bevitelünkhöz is hozzájárulunk.
TIPP: Most már nagyon sok telefonos alkalmazás van, ami segít emlékeztetni, hogy innunk kellene, vagy e-mailes emlékeztetőt is be lehet állítani, hogy ne felejtsük el a rendszeres folyadékfogyasztást.
Jó kezdet lehet, ha kétóránként megiszunk egy-egy pohár vizet, vagy vigyünk magunkkal egy palack vizet és azzal mérjük a folydékbevitelünket.
Ha nem szereted a vizet, akkor sem javasolt édesített üdítőket inni, mert ezzel a hasnyálmirigyünket folyamatos munkára késztetjük, aminek hosszú távon súlyos következményei lehetnek.
1994 óta március 22-e a víz világnapja.