A vezérelv: a táplálkozásban, így a gyermekkori étrendben is előnyben kell részesítenünk a “jó”,azaz az egyszeresen és többszörösen telítetlen növényi zsiradékokat: a növényi olajokat és az azokat tartalmazó élelmiszereket a telített, azaz az állati – zsírokkal szemben.
Fontos tudnunk, hogy zsiradékra igenis szüksége van az emberi szervezetnek, a fejlődésben levő gyermeknek is. Miért is? A zsíroknak igen nagy élettani jelentőségük van szervezetünkben. Részt vesznek többek között a sejthártya felépítésében, bizonyos hormonok kialakulásában, és lehetővé teszik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását is. Energiát szolgáltatnak - a szénhidrátok sokszorosát. A napi energiaszükségletünk kb. harmadát a táplálékkal elfogyasztott zsírok kellene, hogy biztosítsák.
Milyen “jó zsírok” léteznek?
A többszörösen telítetlenek közül kiemelt jelentőségűek az omega-3-zsírsavak : eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA). Ezek esszenciális zsírsavak, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem képes azokat előállítani, ezért a táplálékkal kell felvenni . Az emberi agy 30%-át a DHA zsírsav teszi ki mely az idegsejtek közötti kommunikációs folyamatokban játszanak szerepet. Értelmi képességünk, intelligenciánk eme kommunikációnak az egészséges működésétől függ.
Mennyit?
Étkezés közben vagy közvetlenül utána kell az omegaforrásról gondoskodni:
1 éves kor felett egy fél mokkáskanállal
nagyobb gyerekek: egy teáskanállal
felnőttek: egy kis evőkanállal
Milyen forrásból származnak?
Növényi eredetűek: leginkább a lenmag és bio lenmagolaj, emellett: dió és dióolaj, repceolaj, bio kendermagolaj, bio camelinaolaj. Napi egy kanállal szükséges belőlük önmagukban vagy némi fantáziával salátákba, levesekbe, szószokba, smoothiekba téve, ízesítve, gazdagítva azokat. Tipp: Az olajat ne hevítsük túl, mert magasabb hőfokon rákkeltő anyagok képződnek benne! A túlhevített, többször felhasznált olaj fő károsító anyaga az akrilamid, mely idegrendszeri problémákat okozhat, és rákkeltő hatása is lehet.
Állati eredetűek:
tyúktojás: nem árt tudnunk, hogy a hőkezelés roncsolja a sok-sok értékes tápanyagát!
hazai halaink: busa, kecsege
tengeri halak: a hal a táplálékkiegészítőkkel szemben az omega-3 zsírsav mellett egyéb, a szívre jótékony hatású, ún. együttható: szinergista tápanyagokat (D-vitamint, szelént, jódot) is tartalmaz. Leginkább a zsíros húsú halakban találhatjuk meg az omega-3-at - ilyen a lazac, szardínia, szardella, hering, pisztráng vagy a makréla. A folyami halakban jóval több ilyen zsír található, mint a tenyésztettekben, mert táplálkozásuk során veszik fel őket.
Ezek –nem meglepő- mindig is jelen voltak az emberiség táplálkozásában, viszont csak nemrég ismerték fel, hogy milyen alapvető szerepük van a szervezet megfelelő működésének fenntartásában.