Sokan ebben az időszakban, mikor már muszáj kiírni az éves szabit, kezdenek el feleszmélni, hogy hóhó, mindjárt itt a jó idő, lassan elő kell venni a tavaszi-nyári ruhákat. Sokan újra nekirugaszkodnak az újévi fogadalmaknak, megveszik a bérletet az edzőterembe, és körbekérdeznek, van-e valamilyen újfajta diéta, amit még nem próbáltak, hátha most megtalálják a hatékony csodaszert.
Mielőtt bármibe belekezdenénk jó néhány ténnyel tisztában lenni:
- Egy kilógramm zsír leadásához 7000 kalóriát kell elégetnünk, amit az étkezés csökkentésével, illetve az edzés intenzitásának növelésével tudunk elérni (egy tábla csokoládé kb. 500 kcal, egy adag sült burgonya, rántott hússal kb. 800 kcal).
- Ha az étrendünkkel kevesebb energiát fogyasztunk el, mint az alapanyagcserénk, akkor hosszabb távon nem lesz sikeres a testsúlycsökkentés, mert a szervezetünk tartalékolásra áll rá ilyenkor.
- Ha elérjük az alacsony zsírtartalmat, de mellette alacsony lesz az izom tömegünk, akkor nem biztos, hogy az a test fog vissza köszönni a tükörből, amire vágytunk.
- Minden olyan étrenddel, amiben a szénhidrát, és ezen keresztül a só bevitelt (a kenyereknek, pékárúknak általában magas a sótartalma) nagymértékben korlátozzuk, a test víztartalmát csökkentjük le, mivel a glikogén minden grammja négy, a nátrium pedig száznyolcvan gramm vizet kötve raktározódik szervezetünkben. Ilyenkor vizet veszítünk, ami azért rossz, mert a szervezetünk hidratáltsága fontos az egészségünk megtartásához. Hosszú távon, azonban nem ez a cél.
Mit tehetünk, hogy most sikeresebb legyen a testsúlycsökkentési törekvésünk?
- Ha már többedszerre próbálkozunk a testsúlycsökkentéssel, de eddig soha nem volt sikeres, vizsgáltassuk ki magunkat, hogy nincsen-e valamilyen betegség a háttérben pl.: inzulinrezisztencia, nem beállított pajzsmirigy stb.
- Csináltassunk testösszetétel vizsgálatot, hogy megtudjuk, mennyi a mért alapanyagcserénk (ez lesz az az energia mennyiség, ami alá semmiképp nem javasolt menni a napi energia bevitellel). Meg tudjuk belőle azt is, hogy milyen az izom-zsír arányunk, ami azért fontos, mert ha kevés az izomzatunk, akkor sokkal nehezebb lesz a fogyás, és erre is figyelni kell. Ha izmot is kell növelnünk, mind az edzés, mind az étrend más lesz, mint ha a csak zsírt kell csökkenteni
- Írjuk le pár napi étkezésünket, ivásainkat a lehető legpontosabban, jegyezzük le, hogy mikor keltünk, feküdtünk, hogy edzettünk-e és annak milyen volt az intenzitása, ért-e bennünket stressz a nap folyamán, ha igen, mikor. Ezzel sok olyan életviteli pontot fedezhetünk fel, ami nagyban befolyásolja fogyási szándékunkat. Például ha nem alszunk eleget, nem fogunk tudni edzeni, ingerültebbek leszünk, amit sokan az evéssel kompenzálnak. Vagy a kollégák által behozott nasi a túl sok, vagy nem iszunk eleget és ezért vagyunk éhesek.
- Írjuk fel, hogy melyik zöldséget/gyümölcsöt szeretjük melynek idénye lesz az elkövetkező három hónapban, és nézzünk hozzá egy-egy egyszerű receptet, hogy valóban bekerüljön az étrendünkbe
- Nézzünk legalább 4-4 olyan ecetes, hidegen sajtolt olajos öntetet, szószt, amivel változatosabbá tehetjük a salátáinkat, grill húsainkat.
Ha nem tudjuk, hogy mit lenne érdemes változtatni, mi a legfontosabb hiba, vagy nem tudjuk, hogy azt hogy lehet megvalósítani, akkor érdemes dietetikust felkeresni.
Próbáljunk ki többféle edzésformát, kérjük ki szakember segítségét, hogy valóban a leghatékonyabba kezdjünk bele (pl.: ha fogyni szeretnénk nem mindegy, hogy milyen tartományban tarjuk pulzusunkat).
Gondolkozzunk el, hogy vajon a véknyabb, vonzóbb testtel igazán komfortosan éreznénk-e magunkat. Ha nem vagyunk biztosak a válaszban, kérjük lelki segítő pszichológus, coach stb. segítségét.