Akinek gyermeke van, nagy eséllyel megtapasztalta, milyen az, amikor reggel indulni kellene már, de gyermeke az ágyból is alig akart kikelni, az öltözködés pedig egy rémálom. Hiába tudjuk, hogy jó lenne, ha enne valamit indulás előtt, lelki szemeinkkel látjuk, hogy mire megcsinálnánk az általunk egészségesnek tartott reggelit, és rávennénk, hogy legalább egy falatot egyen belőle, addigra pont elkésnénk. Cikkünkkel szeretnénk megerősíteni a kedves olvasókat abban, hogy akármennyire is nehéz, tartsanak ki, és legyen meg otthon a reggeli. Ötleteket adunk továbbá arra, milyen egészséges és viszonylag gyorsan el is készíthető ételeket lehet kínálni a gyermekeknek reggelire.
Sokan gondolhatják, hogy az otthoni reggelizés nem is annyira fontos, hiszen az óvodában és az iskolában úgyis kapnak enni gyermekeink. Azonban főleg az iskolában, de az óvodába korán érkező gyerekek esetében is sok idő telik el a reggeli felkelés és az első étkezés között. A hazai közétkeztetésre vonatkozó rendelet szerint mindkét típusú közoktatási intézményben az első étkezés, amit kapnak a gyermekek, a tízórai, és nem reggeli. Tehát a gyermekeknek még otthon javasolt reggelijüket elfogyasztaniuk. Az ADA Amerikai Táplálkozástudományi Társaság egyik, a gyerekkori elhízás kialakulásához vezető tényezőket vizsgáló munkacsoportja a témával foglalkozó irodalom alapján a reggeli elhagyását közepes (III-as) erősségűnek minősítette egy ötfokozatú skálán. Összefüggést mutattak tehát ki a reggeli elhagyása és a gyermekkori elhízás kialakulása között, még ha ez nem a legszignifikánsabb is.
A reggeli azért is fontos, hogy az éjszakai éhezés után tápanyagokhoz juttassuk gyermekeink szervezetét, aminek köszönhetően javulhat a koncentrációjuk, a teljesítményük, jobb lehet a kedvük, kevésbé lesznek ingerültek, és ritkábban lehetnek betegek.
Gyakran hallom, látom, hogy az idő hiánya, a gyors kivitelezés és a könnyebb elfogadás miatt sokszor a kakaó, a karamell, a vaníliás ital vagy a tejeskávé a reggeli. Az ilyen reggeli olyan szempontból jó, hogy legalább fogyaszt valamennyi tejterméket a gyermek, ami az egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen. Ezeknek az italoknak azonban magas a cukortartalma (mivel többnyire cukrozottan isszák), ami bár rövid időre teltségérzetet kelt, de az általuk nyújtott energia nem tart ki a tízóraiig. Ugyanakkor ezek mellett már nem bírnak a gyerekek kora reggel tápanyagokban gazdag ételeket enni. A natúr tejet viszont gyakran nem isszák meg a gyermekek. Érdemes még odafigyelni velük kapcsolatban arra, hogy a mai, egyébként is ingergazdag környezetben élő gyermekeket nem jó a kávéivásra szoktatni (a koffeinmentes kávé ízével sem).
Gyermekeink reggelije tartalmazzon:
- teljes kiőrlésű gabonákat, amelyek hosszabban tartó energiával, rosttal, vitaminokkal,
- tejet, tejterméket, amelyek fehérjével, kalciummal
- friss zöldségeket, amelyek rosttal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és flavonoidokkal látják el szervezetüket.
Fontos még kiemelni, hogy a gyerekek is egy pohár vízzel indítsák a napjaikat, az olajos magvak beiktatásával pedig kis mennyiségben hosszan tartó energiát biztosíthatunk számukra.
Könnyen elkészíthető, ízletes reggelik:
- kakaós, mogyorós zabkása
- teljes kiőrlésű kenyér, medvehagymás pestóval és sajttal
- teljes kiőrlésű zsemle lenmagolajos tojáskrémmel
- paradicsom mini mozzarellával, utána chiapuding
- mákolajos túrós muffin