Sokan azt gondolhatják, hogy dietetikusként könnyű tartani a javasolt étrendet, vagy a testsúlyunkat, hiszen pontosan ismerjük az elméleti alapokat (az élettani hátteret, az alapanyag válogatás szabályait, az elkészítési módokat, azt, hogy mikor, mit és hogyan javasolt enni). Ez természetesen így van, de mi is szeretjük a jó falatokat. Persze nagy különbség van abban, hogy kinek mi a jó falat.
Személy szerint én el tudnék élni kásákon, salátákon, tejtermékeken és halon, de be kell vallanom, hogy nagyon édesszájú vagyok. Az tart vissza csupán, hogy hízékony alkat vagyok, és ezért sokat sportolok. A hozzám forduló páciensek miatt, majd gyermekem születését követően ezért elkezdtem tudatosan foglalkozni, ismerkedni azokkal az édességekkel, amiket be lehet illeszteni az egészséges életmód kereteibe.
A szakmai ajánlások azt javasolják, hogy hetente maximum egyszer-kétszer fogyasszunk édességet. Érdemes azonban a hozzáállásunkon is változtatni. Ha valaki odafigyel az étkezéseire, kerüli a fehér cukrot és lisztet, az ízesítéshez zöld vagy szárított fűszereket használ, akkor jelentősen megváltozik az ízlelése, és a gyümölcsöket is édesnek fogja érezni. Tehát egy vasárnapi ebéd után akár egy friss gyümölcssaláta is lehet a desszert.
Ha megnézzük, hogy klasszikusan mit értünk édesség alatt (csokoládé, cukor, cukrászsütemény, pralinék, stb.), akkor belátható, hogy ezeket az ételeket korábban csak ünnepnapokra kapta meg egy gyermek, és féltve őrizte például az ablakra kitett Mikulás figurákat is. Manapság viszont nem ritka, hogy a napi rutin része a bevásárló kocsiba tenni ezeket az édességeket. Sokan fel sem mérik, mekkora egészségügyi kockázata van annak, ha édességekkel szeretnék lekenyerezni a gyermekeiket, vagy rávenni őket arra, hogy megcsinálják, amit kérnek tőlük, illetve hogy egy picit békén hagyják őket. Vannak, akik a szeretetüket fejezik ki az édességeken keresztül, mások a gyerekekkel töltött idő hiányát szeretnék ezekkel kompenzálni.
Ha mi magunk a mindennapi stressz kezelése, vagy a helytelen életmód miatt esténkét az édességek után nyúlunk, akkor ezzel is egy életre szóló rossz mintát rögzítünk gyermekeinkben.
Az egészséges édességek olyanok, amelyekben hasznos tápanyagok vannak (például rostok, kalcium, omega-3 telítetlen zsírsav, vitaminok, ásványi anyagok, stb.). Számtalan ilyen létezik, elkészítésükhöz csak a képzeletünk szabhat határt.
Javasolt alapanyagok, amiknek egy része önmagában is fogyasztható, mint édesség:
- gyümölcsök: önmagukban, öntetnek, süteményként, zseléként, fagylaltnak, pudinghoz
- zöldségek: lekvárként (hagyma-, tök-, rebarbaralekvár), süteménybe (csokis céklatorta, répás kókuszgolyó)
- teljes kiőrlésű lisztek, és pelyhek: pudingnak, palacsintának, süteménynek, kalácsnak
- tejtermékek: joghurt, túrótorta, sajtgolyó
- olajos magvak: önmagukban, krémnek (diókrém), vagy megőrölve süteménylisztként (például mákos sütemény)
A legtöbb hagyományos recept átalakítható egészségesebbre, azonban érdemes őket más néven nevezni, hiszen így küllemre és ízre is mások, újszerűek.