A vese világnapja alkalmából (március 10.), fontosnak tartottuk, hogy írjunk ennek a csodálatos szervüknek az egészséges működéséhez szükséges lépéseiről. A vesénk egy páros szerv, két kb. 150 g (mint két közepes alma) nagyságú egységből áll. A vesén percenként 1 liter vér áramlik át, naponta mintegy 170 liter elsődleges szűrlet képződik benne, melynek kb. 99%-a visszaszívódik (talán eddig bele sem gondoltunk mekkora munkát végez el naponta).
A vese részt vesz a kiválasztó, szabályozó és méregtelenítő folyamatokban, valamint a vérképzésben, és a vérnyomás szabályozásban. A vesénk egy nagyon érzékeny szervünk, aminek a jelentőségét általában csak akkor veszik észre az emberek, amikor a csökkenő vesefunkció miatt diétára kell áttérni. Például csökkenteni kell a kenyér, a tészta, az olajos mag, a hús, a sajt stb. fogyasztását, vagy amikor azt mondja a kezelő orvos, hogy mostantól napi fél litert lehet meginni, amibe beleszámít a joghurt, leves, stb.
Talán sokan nem tudják, hogy sok olyan tényező van, ami nincs jó hatással a vesénk működésére pl.:
- magas vérnyomás
- cukorbetegség
- vesén keresztül kiválasztódó gyógyszerek pl. több vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, melyet egyre többen szednek fejfájás, ízületi gyulladás, nőgyógyászati, fog problémákra stb.
- fertőzések
- nem kellő mennyiségű folyadékfogyasztás
- túlzott sózás
- kevés jó minőségű zsiradék felhasználás, mellyel segíthetjük ereink rugalmasságának megőrzését
- rendszeres dinamikus mozgás hiánya
A vesebetegségek tünete lehet:
- magas vérnyomás
- fehérje ürítés
- véres vizelet
- gyakori nagy mennyiségű vizelet
- vizesedés
- deréktáji fájdalom
- fáradékonyság, gyengeség, vérszegénység
- hányinger, étvágytalanság, fogyás
- kalcium- és foszforanyagcsere zavara
- emelkedett karbamid, kreatinin szint
Mit tehetünk vesénk egészségben való megőrzéséhez:
Annak érdekében, hogy megkönnyítsük vesénk működését, igyunk meg naponta minimum 2 liter folyadékot, mely nagy része legyen alacsony ásványi anyag tartalmú víz.
Az elfogyasztott só csökkentése érdekében só helyett használjunk szárított vagy zöld fűszereket, eceteket, fűszerolajakat.
Az érrendszer karbantartásáért figyeljünk oda, hogy a mindennapi étkezésünk része legyen a jó minőségű hidegen sajtolt olaj pl.: kenyérre, salátára, házi majonézhez stb.
Statisztikák szerint a diabéteszes betegek mintegy 30 százalékánál a vese is érintett lesz, így vércukorértékeink karbantartása érdekében fokozatosan hagyjuk el a fehér liszt használatát.
A magas vérnyomás, túlsúly kialakulásának megelőzéséért hetente legalább négyszer csináljunk valamilyen dinamikus mozgásformát. Pl: gyorsgyaloglás, kocogás, túrázás, úszás, bicikli, görkori, tánc stb. Mérjük rendszeresen vérnyomásunkat, aminél a cél, hogy 130/80 Hgmm alatt legyen.
Végezzünk rendszeresen valamilyen stressz kezelő gyakorlatot pl.: agykontroll, autogéntréning, jóga, bodyart stb,
A krónikus vesebetegek tápláltsági állapota jelentősen leromolhat, mely rontja a betegek közérzetét, tettvágyát. A jó minőségű hidegen sajtolt olajok nagy segítséget jelenthetnek ezekben az állapotokban, hisz kis mennyiségben tudjuk úgy tápláló élelmiszerhez juttatni, hogy közben nem nő a fehérje, a kálium, a nátrium bevitel, amiket ekkor már csökkenteni kellhet.