Ilyenkor tél végén, tavasz kezdetén sokan érezhetjük úgy, mintha lassabban működne a testünk. Minden nehezebben megy, gyakran nézünk sóvárogva az ablakra, süt-e már a nap. Ebben az időszakban gyakrabban törhet rá az emberre a depresszió, a borús gondolatok, amiket azonban meg lehet előzni.
Az első és talán legfontosabb jó tanács, hogy menjünk ki a természetbe, és kiránduljunk egy nagyot. Sportoljunk rendszeresen, ha lehet, akkor ezt is a jó levegőn, a természetben tegyük. Sokan panaszkodnak ilyenkor, hogy nincs erejük munka után sportolni, sötétben újra elindulni, már csak az otthon melegére vágynak.
Tapasztalatom, hogy amennyiben előre meghatározott napon megyünk edzeni, társsal, vagy befizetett órára, személyi edzőhöz (nem csak akkor, amikor belefér a napba), akkor jóval nagyobb eséllyel végezzük el a napi adagot. Sokaknak az segít, ha a nap elején túl vannak a mozgáson.
Bárhogy is legyen, javasolom, hogy mindenképp kezdjük el az edzést, és ha nem megy, akkor inkább álljunk meg, mintsem hogy el se indulnánk. Sokan arról számolnak be, hogy csak elkezdeni nehéz, de utána már sokkal jobban érzik magukat.
Amennyiben rendszeresen sportolunk fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk az edzés előtt. Figyeljünk továbbá arra, hogy a sportolást megelőzően legalább 3 órával együnk, és ezt követően is tartsuk be a 3 óránkénti étkezéseket, hogy elég energiánk legyen nekiindulni.
A téli fáradtság ellen jó hatással vethetjük be a magas C-vitamin tartalmú élelmiszereket is.
A savanyú káposztáról már sokan tudják, hogy ilyenkor is elérhető zöldségféle. Azonban kevesen fogyasszák, vagy ismerik a homoktövist (ami egy tüskés cserjén található), aminek a C-vitamin tartalma kiemelkedően magas. Emellett olyan antioxidánsokat, flavonoidokat tartalmaz, amelyekkel kiválóan támogathatja a kimerült szervezetet és a legyengült immunrendszert. A homoktövis narancssárga bogyóiból készült termékeknek (italok, lekvár stb.) jellegzetes fanyar íze van, amit sokan azonnal megszeretnek, de gyakoribb hogy csak komoly győzködések árán hajlandóak meginni annak tudatában, hogy ezzel sokat tesznek az egészségük érdekében. Létezik az italból csicsókás változat is, melynek kissé savanykás íze kifejezetten üdítő lehet. Szénhidráttartalma mindössze 2,7 gramm/100 gramm ital, így a szénhidrát-anyagcsere zavarban szenvedők is beiktathatják a mindennapi étkezéseik közé.
Szintén kiváló energetizáló lehet naponta egy-egy marék natúr olajos mag pl.: salátára szórva, a délutáni gyümölcs mellé, a vagy a reggeli müzli kiegészítésként. Energiával tölthetnek fel a kiváló minőségű, hidegen sajtolt olajok is, amiket locsolhatunk kenyérre, de készíthetünk velük különböző zöldségkrémeket is.
Ma már nagyon nagy számban találhatók a boltok mirelites ládáiban fagyasztott zöldségek, melyek beltartalmi értékei a bejáratott módszerek és a korszerű technológiáknak köszönhetően kedvezőek maradnak.